Po senovę. IX dalis

Spausdinti
Kategorija: Rerichiečių istorija
Parašyta Penktadienis, 02 sausio 2015 Autorius studija Gin-Dia

Po senovę. IX dalis. Aizputė – Eduolė – Alsunga – Jaunpils. Foto albumas

Antrąją kelionės dieną aplankėme Latvijos miestelį Aizputę, anksčiau turėjusį pavadinimą Ožputė. Per miestelį einančio kelio vienoje pusėje aukštai, ant stataus skardžio stūkso didingas baltas statinys – bažnyčia; o kitoje kelio pusėje – Tebros upės tvenkinys, pasidabinęs vandens lelijomis. Šalia jo ir sustojome. Perėję tiltą pasigrožėjome kriokliu prie seno malūno. Tolumoje, už medžių šmėžavo senovinės pilies griuvėsiai – XIII amžiaus Livonijos Ordino pilis.


Manoma, kad čia, Aizputėje 1848-1850 metais gyveno Fridrichas Rerichas su šeima. Aizputės bažnyčios knygose išlikę įrašai, kad čia jis krikštijo savo pažįstamų vaikus. Taip pat šioje bažnyčioje, laikotarpyje nuo 1836 iki 1853 metų, buvo pakrikštyti netikro (greičiausia įvaikinto) Fridricho brolio Johaneso Edurardo Riulio vaikai. Johanesas Eduardas Riulis buvo susituokęs su Šarlote Vilhelmina, mergautinė pavardė Taube.
1849 metais Konstantinas Rerichas (Nikolajaus Rericho tėvas) išvyko mokytis į Peterburgą, turėdamas išduotą Aizputės mieste pasą.


*
Taip pat pabuvojome Eduolėje, tai ta pati vakarų Latvija, Kuržemės regionas. Čia, raudonų plytų bažnyčioje 1806 metais buvo pakrikštytas Fridrichas Rerichas.
Užsukame ir į senąją Eduolės pilį, kuri buvo pastatyta 1264-1267 metais; kastelo tipo pilis priklausė Piltenės arkivyskupijai. Pilis XIXa. buvo perstatyta gotišku stiliumi; šimtmečių bėgyje ne kartą rekonstruota ir atstatinėjama. Nuo 1561 m. iki 1920 m. pilis priklausė Baltijos vokiečių baronui fon Behr ir jo palikuonims. Šiuo metu tai privati teritorija; pilis restauruojama, čia ruošiamasi įrengti viešbutį.
Pro pilies vartus patenkame į uždarą kiemelį, kurio viduryje gilus šulinys. Vandens jame jau nėra, tik dugne spindi turistų sumestos monetos. Jaukus, išpuoselėtas, išdabintas gėlėmis vidinis kiemelis. Besileidžianti saulė paryškino rausvą pilies mūrą ir suteikė aplinkai paslaptingumo. Nuo senų laikų apie pilį sklando legendos, kad anksčiau, senovėje jos požemiuose gyveno nykštukai, kuriais rūpinosi pats baronas. Pasakojama, kad tie nykštukai buvo pikti ir nemėgo žmonių, todėl dažnai įvykdavo nemalonių incidentų. Naktimis nykštukai slankiodavo po apylinkes ir kenkdavo juos įskaudinusiems žmonėms. Eduolės parke išlikusios Nykštukų ąžuolo liekanos.

       
       

*
Alsunga – dar viena vieta, susijusi su Rerichais Latvijoje. Čia 1806 m. (o gal ir kiek anksčiau, tiksliai nėra žinoma) gimė Fridrichas Rerichas. Pagal išlikusius duomenis jo tėvas buvo siuvėjas Johanas Rerichas, o mama – Dorotėja, mergautinė pavardė Šulc.
Alsunga, aanksčiau vadinta Alšvanga, vokiškai Alswangen. Rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėta 1230 metais. Miestelio centre stūkso katalikiška bažnyčia. Turbūt todėl Fridrichas Rerichas buvo krikštytas ne Alsungoje, Eduolėje – evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Aplankėme ir išlikusią Livonijos ordino pilį, kurioje įsikūręs muziejus, patalpos restauruojamos.


*
P.S. Pabuvojome Jaunpilio pilyje (Jaunpils pils) – tai XIV a. pradžioje, 1301 metais Livonijos ordino magistro Gotfrydo von Roga statyta pilis, kurią iš trijų pusių supa vanduo. Netoliese yra vandens malūnas, kurio amžius siekia 200 metų. Prieš 105 metus pilis sudegė ir buvo atstatyta. Nuo 16 amžiaus iki 1920 pilis priklausė Baltijos vokiečių barono von der Recke šeimai. Po Latvijos agrarinės reformos 1920 m. pilies komplekse buvo įkurdinta Gyvulininkystės eksperimentinė stotis.
Nėra jokių išlikusių žinių, kad ši vieta kuo tai sietųsi su Rericho pavarde. Tačiau 1930 metais čia vykusiame mokytojų seminare lankėsi Richardas Rudzitis (1898-1960), Latvijos N. Rericho draugijos pirmininkas (1934-1960). Nusipaveikslavome toje pačioje vietoje, ant laiptų.

Komentuoti


Apsaugos kodas
Atnaujinti

...nepamirškime, kad mūsų protėviai turėjo žymiai daugiau medžių, bet saugoti juos mokėjo kur kas geriau, o mes turime labai mažai, tad privalome gyvam medžiui ne tik taupūs, bet net šykštūs būti. E.Šimkūnaitė.
Moralė yra visų dalykų pagrindas, o tiesa – moralės esmė. Mahatma Gandis
Tuesday the 22nd. Affiliate Marketing templjoomla.ru . Custom text here
Copyright 2012

©